Cvičení na Bosu míči

01.07.2017

Přemýšlíte o návštěvě hodiny Bosu? Nebo dokonce o koupi míče domů? Pak je tento článek přesně pro Vás.

Co je Bosu?

Bosu pochazí z anglického BOth Sides Up nebo též BOth Side Utilized. Jak tedy název napovídá, lze tento půl míč použít oběma stranama nahoru. Jedna strana je pevná a cvičení na ní je doporučováno zdatnějším sportovcům, druhá strana je gumová a cvičení na ní zvládne téměř každý.  BOSU je tedy balanční náčiní, na kterém lze cvičit prakticky cokoliv a lze si tak z "obyčejného" tréninku udělat mnohem náročnější. Proč se ale o něm zmiňuji? Myslím, že je to jedna z nejlepších cvičebních pomůcek, kterou kdy kdo vymyslel. Pokud někdy navštívíte mou hodinu kruhového tréninku, pochopíte. :) 

Výhody

Výhod má toto cvičení spousty. Největší z nich je rozhodně posilování středu těla, ke kterému díky balancování dochází. Ať cvičíte na BOSU cokoliv, střed těla je u toho vždycky zapojen (což by samozřejmě měl být vždycky, ale bohužel často zapojován není, nebo je, ale špatně). Pokud totiž core nezpevníte, spadnete. Další výhodu, která jde ruku v ruce se zpevněným tělem, je fakt, že na BOSU lze jen obtížně hrbit záda, tzn., že Vaše tělo zůstává rovné přesně tak, jak má. U cvičení na BOSU zapojíte zkrátka celé tělo. Samozřejmě v neposlední řadě je cvičení na BOSU zábavné a vhodné pro různě zdatné cvičence. Pokud zajdete na nějakou klasickou hodinu, nejčastěji je vedena formou aerobiku, proto je toto cvičení přístupné i méně fyzicky zdatným. To však ale neznamená, že by hodina byla jednoduchá. Pro náročnější sportovce je vhodná např. hodina BOSU Core, BOSU Strength, nebo BOSU Interval (kterou si můžete vyzkoušet se mnou ve Fight&Fitness Metropol). 

Nevýhody

Toto cvičení má jednu obrovskou nevýhodu - je vysoce návykové. Jakmile jedna hodina skončí, již v té chvíli se budete těšit na další :) Ale teď vážně. Při rozhovoru s jedním kulturistou jsem se dozvěděla, že BOSU údajně ničí a povoluje kolenní vazy. Nikdy více jsem se s tímto názorem již nesetkala. Nedomnívám se, že je to pravda, nicméně nemám žádné oficiální výzkumy a zdroje, takže je to pouze otázka názoru. Každý trenér má svůj názor. Stejně tak, jako já při cvičení nepreferuji zvedání velkých vah, jsou mnozí zase odpůrci BOSU. Myslím, že si každý z Vás musí vyzkoušet, jaké cvičení se mu líbí a jaké mu vyhovuje. Pokud máte nějaké zkušenosti s negativními nebo i pozitvními vlivy BOSU na zdraví a kondici, budu ráda, když se o něj podělíte :)

Pro koho je cvičení vhodné?

Jak jsem již zmínila, cvičení je vhodné prakticky pro každého, dokonce i pro muže. Záleží samozejmě, jakou hodinu BOSU navštívíte, chápu, že mužům se představa šlapání aerobiku příliš nezamlouvá. Já Vám z vlastní zkušenosti můžu říct, že mé lekce navštěvují i chlapci/muži a jsou z hodiny BOSU nadšeni, protože je to neskutečná dřina. Je to jenom o výběru vhodné lekce, případně musíte vyzkoušet, co se Vám zamlouvá a co už ne. Rozhodně je třeba v tomto případě zahodit předsudky, že BOSU je jen pro holky a že je to jen trapné šlapání aerobiku. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky